Školenie 10.

Predstavenie:

Predstavenie TC10

Téma: Obraz židovskej menšiny vo svetle výskumu uskutočneného v rámci projektu Erasmus Plus “Nevládajúce jazyky a náboženstvá v Európe založený na príklade židovských komunít”. Časť 2. Oproti ostatným.

Predpokladaný čas: 4 hodiny.

Materiály: markery, poznámkové bloky, tabuľa / krieda, fotokópia / kópia štúdie “Nelmínne jazyky a náboženstvá v Európe založené na príklade židovských komunít” vytvorené v rámci projektu Erasmus Plus pre každého účastníka kurzu; kópie správ o rómskej menšine (pozri: Bibliografia).

Cieľ: pokúsiť sa definovať postoj respondentov (židovskej menšiny) k založeniu potomstva a iných menšín (najmä Rómov ako príklad sociálne znevýhodnenej etnickej skupiny v celej Európe), s osobitným dôrazom na krajinu / miesto residence.

 

Ciele a výsledky vzdelávania implementované / dosiahnuté prostredníctvom vzdelávania:

CIELE VPLYV OF THE EDUCATION
všeobecný 1, 2, 3, 4, 5 Z hľadiska vedomostí 3, 4, 5
špecifický 1, 2, 3, 4 Pokiaľ ide o zručností 1, 3
    Z hľadiska postojov 1, 2, 3, 4

 

Predmet:

Roztok pred testom (5 minút, tréning / test č. 10).

TC 10 – pre and post slo

Tréner by mal zdôrazniť rozhovor tým, že pripomenul národnú štruktúru krajín zahrnutých do výskumu (tréning č. 2) a vysvetlil účel cvičenia a spôsob, akým účastníci budú pracovať.

Potom analyzujeme odpovede respondentov na otázky o ich postoji k titulátnemu národu a ostatným menšinám v jednotlivých krajinách. Alternatívne, v závislosti od počtu účastníkov tréningu, ich môžeme rozdeliť do skupín (3 alebo 6), z ktorých každý bude podávať nejaký prieskum na jednotlivé, vybrané krajiny alebo na troch skupinách, z ktorých jedna bude analyzovať pomer skúmaných zástupcov židovskej menšiny k titulom národom v jednotlivých krajinách a ďalším dvom ďalším menšinám zahrnutým do dotazníka. Žiadame každého z účastníkov projektu o svoje skúsenosti a pozorovania týkajúce sa vnímania jednotlivých národov.

Čas trvania 150 minút.

 

Otázky a diskusia:

– V odpovediach respondentov v jednotlivých krajinách vás niečo prekvapilo?

– Bolo by meno prieskumných zástupcov židovskej menšiny v jednotlivých krajinách vychádzajúcich z výskumu nazývané otvorené alebo skôr uzavreté?

– Poznáte zvláštny postoj skúmaných predstaviteľov židovskej menšiny voči nemeckému ľudu kvôli spomienke na holokaust? Je to odlišné v závislosti od veku respondentov a krajiny ich pobytu? Čo môže spôsobiť rozdiely?

– Aký je postoj skúmaných predstaviteľov židovskej menšiny k titulnému štátu a aké môžu byť rozdiely?

– Podľa vašich hovorových poznatkov, skúseností, poznatkov získaných počas vzdelávania sa pomer skúmaných Židov v jednotlivých krajinách k rómskej komunite líši od pomeru ostatných národov k Rómom?

– Aké sú príčiny osobitného vnímania rómskej menšiny?

– V odpovediach respondentov sa často objavujú pojmy “islamská menšina”, “arabská menšina”, “moslimovia”, “utečenci z rabínskych štátov”, “utečenci z islamských štátov”. Myslíte si, že vlny emigrantov z moslimských krajín v Európe v posledných rokoch majú nejaký vplyv na vnímanie a bezpečnosť židovskej menšiny a menšín vo všeobecnosti v krajinách, v ktorých ste obývali?

– Vidíte vzťah medzi štátnou politikou voči utečencom z afrických krajín a Blízkeho východu a situácii menšín v štáte?

Testovacie riešenie a diskusia o jeho výsledkoch (5 – 10 minút).

TC 10 – pre and post slo

Trvanie: 60 minút.

Zhrnutie: Trvanie: 30 minút.

Komentár:

Otázky sú otvorené a vedú k diskusii, preto je potrebné dávať pozor na jej priebeh a nedovoľovať žiadne spory ani hádky, najmä pri posudzovaní fenoménu migrácie v posledných rokoch. Prednášajúci by mal mať základné informácie o veľkosti a situácii Rómov a moslimských menšín v jednotlivých európskych štátoch (peeling údaje z Výskumného centra PEW, pozri Bibliografia).

 

Bibliografia:

Farkas, Význam rasového alebo etnického pôvodu v práve EÚ: medzi stereotypmi a identitami, Luxembursko 2017,

http://ec.europa.eu/newsroom/just/item-detail.cfm?item_id=54924

Etnické mozaiky Európy. Stručný sprievodca právami menšín v Európe, ed. T. Benedikter, Bolzano / Bozen 2008,

http://www.eurac.edu/en/research/autonomies/minrig/Documents/Eurasia/EuropesEthnicMosaic_FINAL_for_website.pdf

Islam v Európskej únii: Čo je v stávke v budúcnosti? “, Tematické oddelenie štrukturálnych politík a súdržnosti, Brusel 2007

http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/etudes/join/2007/369031/IPOL-CULT_ET(2007)369031_EN.pdf

5 facts about the Muslim population in Europe

Europe’s Growing Muslim Population

Správa o implementácii rámca EÚ pre národné stratégie integrácie Rómov, Bruxelles 2014

http://ec.europa.eu/justice/discrimination/files/roma_implement_strategies2014_en.pdf

Rómovia v Európe (Richardsonský inštitút 2014)

https://www.lancaster.ac.uk/fass/centres/richinst/docs/Formatted%20reports/The%20Roma%20People%20in%20Europe.pdf