Školenie 9.

 

Predstavenie:

Predstavenie TC9

Téma: Obraz židovskej menšiny vo svetle výskumu realizovaného v rámci projektu Erasmus Plus “Nelmínne jazyky a náboženstvá v Európe založené na príklade židovských komunít”. Časť 1: Jazyk, náboženstvo, identita.

Predpokladaný čas: 4 hodiny.

Materiály: markery, poznámkové bloky, tabuľa / krieda, fotokópia / kópia štúdie “Nelmínne jazyky a náboženstvá v Európe založené na príklade židovských komunít” vytvorené v rámci projektu Erasmus Plus pre každého účastníka kurzu; výtlačok rabína Rachela M. Solomina Sephardica, Aškenazika, Mizrahiho a etiópskych Židov. Židovský svet si uvedomuje dostupnosť online (viď: Bibliografia).

Cieľ: rozpoznať situáciu židovskej menšiny v krajinách zahrnutých do výskumu na základe výsledkov prieskumov, definovať potreby menšín a posúdiť jej činnosť a štátnu politiku v otázkach náboženskej slobody, výchovy k menšinám alebo schopnosti používať židovské jazyky; aby si účastníci uvedomili úspechy a zlyhania menšín v konkrétnych krajinách s osobitným dôrazom na miesto ich pobytu.

 

Ciele a výsledky vzdelávania implementované / dosiahnuté prostredníctvom vzdelávania:

CIELE VPLYV OF THE EDUCATION
všeobecný 1, 2, 3, 4, 5 Z hľadiska vedomostí 3, 4, 5
špecifický 1, 2, 3, 4 Pokiaľ ide o zručností 1, 3
    Z hľadiska postojov 1, 4

 

Predmet:

Roztok pred testom (5 minút, tréning / test č. 9).

TC 9 – pre and post slo

Tréner vysvetľuje účel a metodiku výskumu, mal by charakterizovať skupinu respondentov zúčastňujúcich sa na výskume, vykresliť historický prehľad a právny stav a situáciu v danej krajine / krajinách

(čas takéhoto zavádzania: približne 30 minút).

Potom analyzujeme odpovede respondentov na otázky o ich nábožnosti, jazyk / jazyky, ktoré sa používajú každý deň a považujú sa za ich rodný jazyk, ako aj odpovede na otázky o identite, postoji k Európskej únii a emigrácii. Zdieľané odpovede, ktoré konfrontujeme s vlastnými vedomosťami a predstavami o židovskej menšine v príslušnej krajine. Alternatívne, v závislosti od počtu účastníkov tréningu ich môžeme rozdeliť do dvoch skupín, z ktorých každá poskytne relevantnú časť výskumu: 1 / jazyk; 2 / náboženské otázky. Rozoberáme tretiu časť a pokúsime sa odpovedať na otázku, ako jazykové otázky a ako náboženské v prípade respondentov rozhodli o ich zmyslu pre totožnosť s židovským ľudom, ako aj o ich stoh do Izraela, EÚ a Európy , Môžeme tu využiť závery autorov “Nevládajúcich jazykov a náboženstiev v Európe založených na príklade židovských komunít”, ktoré sa snažíme kriticky posúdiť.

Ak účastníci školenia zahŕňajú ľudí patriacich k židovskej menšine, môžeme sa opýtať – ak súhlasia a chcú zdieľať svoje myšlienky – o svojom postoji k otázkam, ktoré nastali v dotazníku a analyzovanej štúdii.

Trvanie: 150 minút.

Otázky a diskusia:

Predtým, ako začneme diskusiu, pozývame účastníkov, aby si prečítali krátky článok rabína M. Solomina Sephardica, Ashkenaziča, Mizrahiho a etiópskych Židov. Židovský svet je viac etnicky a rasovo ľudia než mnohí ľudia (trvanie: 10 minút).

– Do akej skupiny, od sefardského, aškenazického, mizrahiho a etiópskeho Žida, ktorý sa autorom vyznačuje, je väčšina židovskej menšiny žijúca vo vašej krajine?

– V ktorej z analyzovaných krajín je percento židovských jazykov najvyššie? Pozrime sa na to, prečo je to tak.

– Vo všeobecnosti je jazyk dôležitým determinantom židovskej identity vo vybraných krajinách?

– Aká dôležitá je určujúca definícia židovskej menšiny?

– Myslíte si, že nevyhnutnou podmienkou pre “byť Židom” je vedieť / používať židovský jazyk alebo vyznávať náboženstvo mozaiky?

– Aký je pozitívny postoj voči štátu Izrael z väčšiny odpovedí uvedených v prieskumoch bez ohľadu na krajinu bydliska respondentov?

– Aké môžu byť rozdiely v vnímaní EÚ a pocit komunikácie s Európou v jednotlivých krajinách?

– Je skutočnosť členstva v jednotlivých krajinách EÚ prospešná z hľadiska židovskej menšiny (a menšinám vo všeobecnosti)?

– Ako vyzerá aplikácia židovskej menšiny v otcovstve vlasti / vlasti v kontexte príslušných krajín? V zjavných podobnostiach a akých rozdieloch?

– Ako hodnotíte situáciu židovskej menšiny v mieste bydliska v porovnaní s inými krajinami, na ktoré sa vzťahuje výskum?

– Mohol by niekto z vás urobiť krátky opis židovskej komunity žijúcej vo vašej krajine odkazom na výsledky prieskumu?

Testovacie riešenie a diskusia o jeho výsledkoch (5 – 10 minút).

TC 9 – pre and post slo

Trvanie: 60 minút.

Zhrnutie: Trvanie: 30 minút.

Poznámky: V prípade otázok a diskusií by sa mali sústrediť na pokus o zhrnutie a posúdenie situácie židovskej menšiny v každej analyzovanej krajine, s osobitným dôrazom na krajinu, v ktorej sa uskutočňuje výcvik.

 

Bibliografia:

Sephardic, Ashkenazic, Mizrahi and Ethiopian Jews

– vypracovanie v rámci projektu Erasmus + “Nelovitené jazyky a náboženstvá v Európe založené na príklade židovských komunít”